DSDH Online

 

Opdateret den 14. april 2020

Som følge af Statministerens seneste udmelding er Den Skandinaviske Designhøjskole lukket foreløbigt frem til d. 10. maj.

 

 

Opdateret den 24. marts 2020

Den seneste uge har vi på grund af Corona-virus sammen med resten af Danmark og verden set en ny hverdag i øjnene. Den Skandinaviske Designhøjskole er lukket – foreløbig frem til den 13. april, og vi er blevet bedt om at sende vores elever hjem.

 

Statsministeren har flere gange brugt ordene: “Vi står på ubetrådt land”. Det gør vi også på Den Skandinaviske Designhøjskole, men vi er en højskole, der ikke er bange for at finde og gå nye veje. Det gør vi nu sammen med vores elever, undervisere og øvrige medarbejder. Sammen, men hver for sig.

 

Underviserne på vores fire linjer – Arkitektur & Bydesign, Mode & Tekstil, Møbel, Rum & Produktdesign og Visuel Kommunikation har daglig kontakt med deres elever enten på telefon, Skype, Facebook, Google Hangouts og andre steder, hvor de kan mødes online. Eleverne får vejledning på hjemmeopgaver, portfolio, optagelsesprøver, og hver dag lægger underviserne nye opgaver ud, som eleverne kan løse hjemme og få feedback på. Vi synger morgensang sammen med resten af Danmark på DR1, vores “hygge-ministerie” inviterer til online hygge og nogle af eleverne fortsætter deres strikkeklub i cyberspace – det ser så hyggeligt ud, når de sender billederfra deres møder. På den måde laver vi DSDH Online. 

 

I de kommende uger er der nye projekter, som vi glæder os til at involvere vores elever i og indvie jer i på vores Instagram og Facebook. Imens vi er optaget af at lave god højskole for vores elever, hvor i verden de er, planlægger vi alt muligt spændende for vores elever, når de kommer “hjem” til DSDH igen. Vi glæder os til at vores normale hverdag kan fortsætte med en højskole, der summer af liv på værkstederne, i spisesalen og til fredagsudstilingen. 

 

Højskolen fortsætter – også efter Coronakrisen – fordi Den Skandinaviske Designhøjskole har en god og sund økonomi. Og vi glæder os til at tage imod alle jer, der har tilmeldt jer til efteråret med start den 2. august 2020. Der er stadig pladser tilbage på vores fire linjer. Desværre kan vi, som situationen er nu, ikke invitere til rundvisning på højskolen, men tjek vores hjemmeside, Facebook, Instagram og ring endelig på tlf. 8644 8044 med spørgsmål eller andet, du gerne vil vide om Den Skandinaviske Designhøjskole. 

 

Merete Østergaard, Forstander